Zomrel slovenský tréner 20. storočia Jozef Vengloš

Vo veku nedožitých 85 rokov opustil svet Jozef Vengloš. Vynikajúci tréner a osobnosť slovenského, ale aj svetového futbalu.

Rodený Ružomberčan dosiahol mimoriadne významné úspechy na lavičke reprezentácie ČSSR. Ako asistent Václava Ježka bol v roku 1976 pri zlatej medaile z Belehradu. O štyri roky neskôr dokázal s národným tímom na kontinentálnom šampionáte v Taliansku získať bronz a to už bol v pozícii hlavného trénera. S reprezentáciou je tiež spojený ešte jeden jeho úspech. Venglošov výber do 23 rokov zdolal vo finále majstrovstiev Európy po dvojzápase Sovietsky zväz 5:3.

Dlhoročný hráč Slovana Bratislava vyhral s belasými jeden titul ako hráč a dva ako tréner. Predtým, než prišiel na Tehelné pole, začínal s koučovaním v netradičnej destinácii a to až v Austrálii. Spomedzi zahraničných angažmánov vyčnievajú zastávky v Turecku (Fenerbahce Istanbul), Škótsku (Celtic Glasgow), Portugalsku (Sporting Lisabon) či v Anglicku (Aston Villa). Na britských ostrovoch bol dokonca prvým neanglickým trénerom v histórii Premier League.

Fotografia z oslavy 80. narodenín Jozefa Vengloša

Jozef Vengloš bol za svoj prínos a úspechy niekoľkokrát ocenený. Európska futbalová únia (UEFA) ho ocenila Diamantovým radom za zásluhy, Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) vyznamenaním Order of Merit za prínos k medzinárodnému futbalu. Historicky prvý reprezentačný tréner v ére samostatnosti našej krajiny, bol vyhlásený aj za trénera 20. storočia na Slovensku.

Jozef Vengloš zomrel 26. januára 2021. Mal 84 rokov a bol tiež členom našej organizácie. Únia futbalových trénerov Slovenska vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s