Tréneri Jankech a Bříza hosťami podujatia pre jubilantov

Oslavnej akcie s oceňovaním jubilujúcich trénerov sa v tomto roku zúčastnili aj dve významné trénerské postavy Slovenska. Pozvanie do Trenčína prijal Jozef Jankech a Oldřich Bříza. Oboch vítali funkcionári únie s úsmevom na tvári, pretože aj oni ešte viac navýšili vážnosť celej oslavy.

“Škoda koronavírusovej prestávky, kvôli ktorej sa utlmil aj počet akcií únie. jej funkcionári však vedia podujatia zorganizovať na vysokej úrovni aj v kratšom čase. Dnešok tiež ukázal, že všetko bolo výbornej pripravené, v peknom prostredí a za dobrej atmosféry. Rád som medzi kolegov zavítal,” povedal Jozef Jankech.

Oldřich Bříza a Ladislav Borbély. Foto: Juraj Škvarka

“Naposledy som sa tohto stretnutia zúčastnil keď som mal 80 rokov. Vtedy sa oslavovalo v Trenčianskych Tepliciach. Je krásne vidieť oceňovanie ľudí, ktorí sú spätí s futbalom. Málokto si vie uvedomiť, čo je trénerstvo za prácu. Týchto ľudí treba oceniť,” zaspomínal Oldřich Bříza, ktorý je stále aktívnym trénerom.

V Nedožeroch-Brezanoch (obec pri Prievidzi) trénuje mužstvo žiakov. Jeho bohatá trénerská kariéra je ako bezodná studnica zážitkov.

“V našich časoch sme si všetko museli písať. Aj do polnoci sme si značili veci po zápase. Teraz to už nie je potreba. Futbal je dnes veľmi rýchly. Dôležitá je obratnosť, ktorá chýba niekedy už v mládežníckych kategóriách. Stalo sa mi, že prišiel za mnou chlapec, ktorý chcel byť brankár a nevedel urobiť kotúľ.”

Počas trénerskeho pôsobenia v Banskej Bystrici viedol Oldřich Bříza aj súčasného prezidenta ÚFTS Ladislava Borbélyho. “V Bystrici som ho trénoval. Avšak na stopérskom poste mal ťažkú konkurenciu v podobe Antona Ondruša či Jaroslava Poláka. Na prvú ligu bol však dobrým náhradníkom.”

Jozef Jankech

Narodil sa 24. októbra 1937 v Šali.
Hráčske pôsobiská: Šaľa, Uherské Hradište, Trenčín, Třinec
Trénerské zastávky: Třinec, VSS Košice, Lokomotíva Košice, Martin, Žilina, Slovan Bratislava, Inter Bratislava, Levice, Dubnica nad Váhom, Banská Bystrica, Nea Salamina, Kuala Lumpur FA, Qatar SC, tréner reprezentácie Slovenska a tiež Maldív

Oldřich Bříza

Narodil sa: 6.10.1932 v Lenártove (okres Bardejov).
Hráčske pôsobiská: Čáslav, Podebrady, TŠ Praha, PDA Hron – Levice (vojenčina), Nové Zámky, Prievidza.
Trénerské zastávky: Prievidza, Humenné, Detva, Trenčín, Podbrezová, Rimavská Sobota, Dubnica, Dukla Banská Bystrica, Nitrianske Pravno, Sebedražie, Diviaky nad Nitricou, Hradec, Nedožery-Brezany.