Keď sa netrénuje podľa správnej metodiky, môže to mať negatívny dopad na hráčov, hovorí Rastislav Vincúr

Trénerská licencia nie je len papier či zbytočná formalita. Je to záruka toho, že tréner disponuje potrebným vzdelaním, vďaka ktorému by mal vedieť vytvoriť kvalitný tréningový proces. O jej dôležitosti, význame a aj poznatkoch, ktoré začínajúci aj skúsenejší tréneri môžu získať, nám porozprával koordinátor vzdelávania Slovenského futbalového zväzu pre región Západ Rastislav Vincúr.

image

Aký je na Slovensku záujem o trénerské povolanie?

Je dosť veľký. Mám skúsenosti s tým, že keď otvárame školenia a organizujeme semináre, darí sa nám naplniť kapacitu.

Čo sa naučia tréneri študujúci trénerské licencie?

Musíme si to rozdeliť. Máme tu najnižšiu licenciu – UEFA Grassroots C. Tam sa tréneri naučia základné veci v rámci didaktiky, aby vedeli vytvoriť tréningový proces, naplánovať mesačný plán, či týždenný mikrocyklus. Budú poznať základy anatómie a fyziológie, zostavenia tréningu, úroveň jeho zaťaženia, objemu a didaktickú postupnosť.

Aké nové poznatky získajú tréneri študujúci vyššie licencie?

Tréneri uchádzajúci sa o UEFA B licenciu idú viac do systematiky. Učia sa náročnejšie veci, celkové plánovanie tréningových cyklov, riešia komplexné problémy, aby vedeli pripraviť tréning v rámci skupiny, kolektívu či herného systému. Nároky na trénerov sa zvyšujú pri UEFA A a Pro licencii, pretože títo tréneri už majú viac úloh. Dbajú na väčšie detaily.

Prečo je trénerská licencia dôležitá? Nie je to len formalita?

To je s prepáčením blbosť. Licenciu dnes nikto nedostane zadarmo. Tréner potrebuje mať dostatočné odborné znalosti na základe tej licencie, ktorú má alebo sa snaží získať. V súčasnosti ju musí mať aj pri uvedení do zápisu o stretnutí, ale nie je to len o tom.

Musí tam byť tréner kvalifikovaný odborne na požadovanej úrovni. Čudujeme sa, že náš futbal nemá adekvátnu úroveň a aj tá klesá. Keď sa netrénuje podľa metodiky, ktorá zaručuje kvalitný tréningový proces, môže to mať negatívny dopad na hráčov a tým pádom i na úroveň hry družstva.

Čo všetko by podľa vás mal vedieť dobrý tréner?

Kvalitný tréner je taký, ktorý sa svojej práci venuje dostatočne. Nepripravuje sa len vtedy, keď ide na tréning, ale má cieľavedome premyslené, čo chce hráčov naučiť a ako. Taktiež vie, aké slabiny má jeho tím a dokáže správne analyzovať chyby a následne ich odstrániť v tréningovom procese.

Potom si môže klásť otázku naučil som ich to? Týmto oblastiam sa treba venovať detailne. Potom sa čudujeme, že naši tréneri nenapredujú. Pokiaľ to robia živelne a bez dostatočnej prípravy, niet sa čomu čudovať.

Postačí na vedenie tréningového procesu znalosť futbalu z pozície hráča?

Nie. Mám s tým veľmi dobré skúsenosti. Keď na školenie prídu hráči a porovnávajú svoje videnie futbalu pred a po trénerskom kurze, sami uznajú, že sú v tom podstatné rozdiely. Futbalista totiž nemá problém robiť to, čo mu povie tréner. Tréner však musí vedieť, čo, kde, ako a koľko má trénovať. Tieto veci si hráči nevšímajú alebo neuvedomujú. Tréneri musia mať na tieto veci dostatočné vedomosti.

Nedá sa trénovať rovnakým štýlom, akým kedysi daného hráča trénovali. On totiž nepozná z čoho tréner vychádzal a čo všetko to podstupuje. On len vie, že takéto cvičenia vykonával. Preto si povie, že ich bude používať aj on. Ale nevie, či je to cvičenie správne, aký ma význam, či je efektívne k danému cieľu tréningu a tak ďalej. Veľa takýchto vecí hráči nevedia. Tréneri, ktorí nemajú trénerské vzdelanie, realizujú tréning na základe intuície, prípadne hráčskej skúsenosti. Tu ale nie je zabezpečená kvalita! Školenia slúžia na to, aby získali dostatočnú odbornosť na riadenie tréningového a zápasového procesu.

Rastislav Vincúr: „Odbornosť trénera musí byť adekvátna súťaži, v ktorej  pôsobí.“ | Futbalnet - všetky góly v jednej sieti

Sú u nás regióny, kde je nedostatok trénerov?

Áno, máme také oblasti. Keďže mám na starosti vzdelávanie v západoslovenskej časti, viem o levickom, komárňanskom či senickom regióne. Tie evidujem. Tam aj stagnuje úroveň futbalu. Trénujú tam zväčša iba tréneri s hráčskou skúsenosťou. Mali by sa to však zmeniť a v záujme klubov by bolo dobré ich dať vyškoliť.

Aké by ste navrhli riešenie?

Je to o tréneroch a tiež kluboch. Ak sa chcú zlepšiť, tak vyhľadávajú školenia a navštevujú semináre. Informačný systém slovenského futbalu nepustí do zápisu trénera, ktorý nemá dostatočnú alebo žiadnu licenciu. To je jedno z prvotných opatrení. Tréneri sa aj tak vyhovárajú, že na vzdelávacie aktivity nemajú čas. Avšak, kto chce, ten si ho nájde. Školenia sú prispôsobené amatérskym podmienkam. Prebiehajú v popoludňajších hodinách, cez víkendy a sviatky. Je tu priestor na to, aby tréneri dostupné možnosti využili. Tiež by aj kluby mali dbať na to, aby mali vyškolených trénerov.

Na akej úrovni je Slovensko, čo sa týka vzdelanosti trénerov podľa vás?

Naši tréneri sú na rovnakej úrovni ako tí zo zahraničia, ktorí sem chodia. Trošku ma mrzí, že sem pozývame trénerov, ktorí nepoznajú mentalitu či nastavenie národa, hráčov alebo reč. Nič nové neprinesú. Ja hovorím jedno. Vo futbale je všetko vymyslené, takže to vieme aj my. Veď naši tréneri chodia na stáže do zahraničia a aj odtiaľ si prinesú veľa poznatkov. Ja som za to, aby dostali priestor naši vyškolení tréneri.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s