StefanFuhrmanStefan Fuhrmann: Je trénerom tímu AKA U18 Mattersburg. S futbalom začal v siedmich rokoch na základnej škole. Krátko nato sa stal súčasťou rodného klubu SC Neusiedl am See 1919. Celú kariéru odohral v drese SC, čo predstavovalo úctyhodných 20 rokov.

Futbal je v podstate len hra, ale čo je v skutočnosti pre Vás?

Futbal bol vždy súčasťou môjho života. Futbal obohatil môj život. Prostredníctvom futbalu som našiel veľa skvelých priateľov, aj nezabudnuteľných zážitkov, ktoré pre mňa veľa znamenajú. Napriek tomu je fakt, že futbalový zápas nikdy nahradí skutočne podstatnejšie veci v živote.

Aký je váš obľúbený klub, futbalista?

Nemám obľúbený klub, ale zbožňujem anglickú Premier League. Anglicko je posledné miesto na zemi, kde sa môžete pozerať na skutočný futbal. Žiadna iná liga sa s ňou nedá porovnať. V minulosti som bol fanúšik Paula Scholesa z Manchestru United.

Na konci kariéry prichádza otázka: „A čo teraz“?

Keď som skončil kariéru, tak som bol 100 percentne fit, takže moje telo vydrží ešte veľa záťaží. Vôbec neľutujem moje rozhodnutie, pretože byť trénerom je veľká zodpovednosť. V roku 2009 som dostal možnosť pracovať na plný úväzok ako tréner vo futbalovej akadémii v Burgenlande. Bola to pre mňa obrovská príležitosť, aby som zintenzívnil svoje predchádzajúce skúsenosti a pracoval na vysokej úrovni s mladými talentovanými hráčmi.

Čo pre Vás znamená viesť tím?

Veľkú výzvu. Každý deň je iný. V dnešnej dobe musí byť tréner mnohostranný. Musíte byť expert, stratég, organizátor, psychológ, analytik, poslucháč, víťaz.

Ktorá kategória mládeže Vám dala najviac?

Pracoval som už v každej vekovej kategórii U 7/8/10/12/14/16/17/18. Bolo skvelé pracovať so všetkými týmito tímami a ako tréner som sa naučil naozaj veľa. Bez ohľadu na to, ktorý tím to bol. Moja súčasná práca s tímom U18 je naozaj náročná, pretože je to posledná etapa pre mládež pred nástupom do prvého tímu. Je to všetko o individuálnom rozvoji.

Aké sú vaše ciele v tréningoch?

Variácie, zábava, hry. Tréningy musia byť rôznorodé. Len zriedka obsahujú opakovania. Pre mňa je najdôležitejšie, sú ATTITUDE a vášne!

Aký štýl preferujete?

V súčasnej dobe váš tím musí byť flexibilný. Snažím sa ukázať v oboch smeroch. Prispôsobivosť a tvorivosť by nemala byť obmedzená.

Ktorý herný variant na ihrisku najviac využívate?

V útočnej herný systém 4-3-3 . V obrannej herný systém 4-2-3-1.

Ako vnímate futbal v Rakúsku?

Som presvedčený o tom, že v Rakúsku sa hrá kvalitný futbal. Naše národné juniorské tímy konkurujú top tímom sveta. Každý rok sa nájde veľa talentov, ktorých si vyberajú špičkové európske tímy. Pre mňa je to pozitívne vysvedčenie za dobre odvedenú prácu v akadémiách z celého Rakúska. Je však potrebné sa zlepšovať každý deň, aby nás ostatné krajiny nepredbehli.

Vidieť, že mladí futbalisti v Rakúsku sú vynikajúci, lenže prechod do seniorskej reprezentácie nezvládajú. V čom vidíte hlavný problém?

Marcel Koller, ktorý je novým trénerom rakúskeho tímu, je tým najlepším riešením pre zlepšenie. Myslím si, že je vlastníkom know- how potrebného na dosiahnutie vysokej úrovne futbalu. Jeho prvý zápas proti Ukrajine síce skončil prehrou 2:1, ale spôsob akým sa prehralo jasne ukazuje ako hrať futbal, moderným spôsobom. Rýchlosť, útok, taktické myslenie, to sú devízy M. Kollera.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa nielen športových úspechov.