ladislav borbely rtvs ms futbalAk bude hrať Barcelona disponovane a odohrá svoje optimum, ťažko si viem predstaviť, že by ju niekto zastavil, tvrdí Ladislav Borbély.

V novodobej histórii Ligy majstrov doteraz žiadny tím neobhájil prvenstvo z predchádzajúcej sezóny. Môže FC Barcelona prelomiť túto kliatbu?

Myslím si, že teraz je šanca na obhájenie titulu väčšia ako kedykoľvek predtým. Barcelona totiž sformovala tzv. „Dream team 3“. Sympatické je, že mužstvo rešpektuje typologickú skladbu svojich ofenzívnych hráčov. Vďaka tomu ich nenechá čakať „tikitakingom“ na prihrávky, ale rovno ich dostáva do hry, kde môžu prejaviť svoju futbalovú ofenzívnu genialitu. Unikátne je, že Barcelona dokázala spojiť Messiho, Suáreza a Neymara nevídaným spôsobom. Ich súčinnosť garantuje ofenzívnu hegemóniu v rámci súčasného futbalu.

fcb

V súčasnosti ťahá Barcelona 34-zápasovú šnúru bez prehry. Kto by mohol túto šnúru preťať? Londýnsky Arsenal v osemfinále Ligy majstrov, Real Madrid v blížiacom sa El Clásicu alebo niekto úplne iný?

Kluby, ktoré by ju mohli zdolať, môžeme spočítať na prstoch jednej ruky. Ak bude hrať Barcelona disponovane a odohrá svoje optimum, ťažko si viem predstaviť, že by ju niekto zastavil. Šancu má možno Bayern Mníchov, vyrovnanú partiu by s nimi mohlo zahrať PSG. Narušenie tejto série však nezáleží od súpera, ale od toho, či budú mať slabšiu chvíľku. Ak odohrajú niektorý zo zápasov neoptimálne pripravení a súper to využije, môže to byť aj niektorý zo španielskych tímov. Tieto mužstvá totiž Barcelonu poznajú, vedia, čo na ňu platí. Netreba zabúdať, že aj hráči Barcelony sú ľudia z mäsa a kostí a môže sa stať, že jeden zo zápasov odohrajú slabšie.

Osemfinálový žreb Ligy majstrov rozhodol o tom, že niektorí z favoritov vypadnú už v osemfinále. Naopak, žreb bol milosrdný k Zenitu Petrohrad, Benfice Lisabon, Gentu či Wolfsburgu. Môže byť niektorý z týchto tímov čiernym koňom súťaže a dotiahnuť to až do semifinále?

Osobne tomu neverím. Nepredpokladám, že jeden z týchto klubov bude mať v závere súťaže čo povedať. Myslím si, že silné kluby si ustrážia svoje pozície.

Zaujímavá situácia je v anglickej lige. Leicester, ktorý bol pred sezónou považovaný za najväčšieho outsidera, je zrazu niekoľko kôl pred koncom sezóny na čele tabuľky. Čím je to spôsobené?

Vznikla paradoxná situácia. Pozitívny úsek z minulej sezóny, kedy sa mužstvo na poslednú chvíľu zachránilo, vyvolalo vnútri klubu tak silné pozitívne väzby a pozitívny spirit, že si túto formu dokázali preniesť aj do ďalšieho ročníka. Spočiatku som si myslel, že im to vydrží do šiesteho či siedmeho kola. V klube sa ale stabilizovali mnohé veci, pričom vyskočili aj super rýchlostné typy hráčov. Ako sa pri silovom anglickom poňatí hry viete presadiť? Tak, že musíte byť silní, ale aj rýchli. Veľký podiel na úspechu má aj taliansky tréner Claudio Ranieri, ktorý do klubu vniesol veľa pozitívnych taktických elementov. Hráči sú vďaka tomu zodpovední či organizovaní. Navyše, majú Vardyho a Mahreza, teda hráčov, ktorí sú rýchlostne dobre disponovaní a vedia ísť do koncovky. Vďaka tomu vedia rozhodnúť aj vyrovnané zápasy, ktoré vyhrajú napríklad o jeden gól.

Posledné mesiace sa niesli v znamení trénerských rošád. Viditeľný bod najmä vyhadzov Josého Mourinha z londýnskej Chelsea. Chýba Vám tento kontroverzný tréner na futbalovej scéne?

Mourinho je klasickým predstaviteľom pragmatického futbalu. V hierarchii trénerov ho považujem za jedného z najúspešnejších trénerov novodobej éry. Má svoje osobitosti a špecifiká, ktoré sa snaží preniesť do mužstva. Má svoje pragmatické poňatie hry, vďaka ktorému získal veľmi veľa trofejí. Hoci vizualizácia hry jeho mužstiev nie je príliš atraktívna, je efektívna.

Mourinho tasr

Slovenská futbalová reprezentácia má podľa fanúšikov najväčšie problémy s útokom. Bolo by dobrým riešením povolať mladíkov Bera či Zreľáka, alebo títo hráči ešte potrebujú futbalovo dozrieť?

Práve včera som sa stretol s trénerom Jánom Kozákom. Viedli sme 1,5-hodinovú debatu a jednou z tém bola aj otázka obsadenia tohto postu. Tréner má sťaženú situáciu, pretože má limitovaný výber útočníkov. Všetky riešenia, ktoré zvolil, však boli dobré. Ako príklad by som uviedol Adama Nemca. Dlho som tomuto útočníkovi nevedel prísť na chuť, ale v záverečných zápasoch kvalifikácie mužstvo podržal. Spôsobom hry, ktorým sa prezentuje, kedy je chrbtom k bráne, vedel vytvoriť priestor a najmä čas na dostúpenie stredových hráčov. Napokon sa teda ukázalo, že toto riešenie bolo dobré a Nemec bol platným hráčom.

Z mladých hráčov sa presadil a presadzuje napríklad Ďuriš. Je typologicky iným hráčom ako Nemec, čo je dobré, ak chce hrať tréner inak. Čo sa týka starších hrotových útočníkov, bude už ťažšie s niektorými z nich rátať. Tréner Kozák sa tak musí rozhodnúť, či vezme na šampionát rutinovaného skúseného hráča, ktorého možno nasadí na 20 minút a počas nich rozhodne zápas, alebo vezme mladého útočníka, ktorý odohrá celý zápas a gól možno nedá. Je to otázka filozofie trénera, ktorú treba rešpektovať.

Pred šiestimi rokmi sme boli účastníkmi majstrovstiev sveta, teraz sme sa prebojovali na majstrovstvá Európy. Stanú sa postupy na záverečné turnaje čochvíľa samozrejmosťou?

Chcem v to dúfať. Myslím si, že mužstvo, ktoré doladil tréner Kozák, môže uspieť minimálne v jednej alebo dvoch kvalifikáciách. Medzitým však treba pracovať na doplnení a omladení mužstva. Môže sa totiž stať, že v jednej chvíli bude v mužstve veľa tridsaťročných futbalistov a to bude problém. Škoda je však štyroch rokov, počas ktorých sme sa nekvalifikovali na dva šampionáty. Ak by sme sa dostali aspoň na jeden, mali by sme už väčšie skúsenosti a aj mužstvo by bolo vyzretejšie.

Slovensko v skupine EURO narazí na Anglicko, Wales a Rusko. Máme šancu postúpiť z tejto neľahkej skupiny?

Pravdaže. Šancu máme, záleží ale od toho, ako disponovaní na turnaj pôjdeme, aká bude naša aktuálna forma a akú formu budú mať naši súperi.

hamsik

Bude nám vyhovovať ostrovný futbal, ktorý predvádza Anglicko s Walesom? Prípadne, čo treba očakávať od Rusov?

S trénerom Kozákom sme rozprávali aj o tejto záležitosti. Mali sme dobrý taktický rozhovor a myslím si, že naše názory sú podobné. Dôležité bude, ako sa z psychického hľadiska nastaví naše mužstvo na zápas proti Walesu. Tento súper síce vyzerá, že by mohol byť priechodný, ale zároveň môže byť problematický rovnako ako Anglicko či Rusko.

U Rusov považujem za našu nevýhodu to, že majú ruského trénera. Ak by bol pri kormidle Fabio Capello, bol by som spokojnejší. Bolo by ich totiž ľahšie uhrať, pretože treba priznať, že mužstvu príliš veľa nedal. Jednoducho, Capello sa nevysporiadal s rolou reprezentačného trénera tak, ako to od neho očakávala odborná verejnosť či on sám.

Čo sa týka Anglicka, je to mužstvo, ktoré ak bude hrať v plnej forme, tak bude mať veľkú futbalovú silu. Pokiaľ by sme s takýmto silno disponovaným mužstvom prehrali, nemohli by sme sa hnevať. Šanca ale vždy žije. Sme mužstvom, ktoré má futbalový potenciál. Tréner má jasno v tom, čo má robiť a môžem povedať, že mužstvo je v dobrých rukách.

Na Anglicko nenarazíme len na EURO, ale bude naším súperom aj v kvalifikácii MS 2018 v Rusku. Bude to pre náš tím miernou výhodou?

Dá sa povedať, že áno. Budeme už poznať a mať prečítaného jedného silného súpera. Ak budeme proti Anglicku na EURO úspešní, môžeme použiť model z tohto zápasu, a ak nebudeme, tak môžeme vyskúšať iné modely. Nevylučujem, že sa nám podarí urobiť proti Anglicku dobrý výsledok už na EURO. Angličania na niektorých šampionátoch hrajú tak, že im z troch zápasov minimálne jeden nevyjde a potom to musia doháňať. Kiežby to bol zápas s nami.

represr

Na MS 2010 nepostúpili zo základnej skupiny Taliani a Francúzi, na EURO 2012 Holanďania a na MS 2014 vyhoreli Španieli, Taliani či Angličania. Ktorí z favoritov by mohol „vybuchnúť“ na tohtoročnom EURO už v základnej skupine?

Odpovedať na túto otázku by bolo podobné, ako keby som povedal sedem čísel, ktoré budú budúci týždeň vylosované v Lote. O týchto veciach môžeme hovoriť dva alebo tri týždne pred šampionátom. V tom čase budeme vidieť prípravné zápasy a podľa nich budeme môcť posúdiť aktuálny stav formy jednotlivých mužstiev. Ak sa pozrieme na výbery silných mužstiev, postúpiť by mali všetky. Realita je ale taká, že v danom okamihu budú niektoré tímy v dobrej forme a niektoré nie. Ktoré to však budú v tejto chvíli nevieme.

 Zdroj: Igor Dopirák / Šport Dňa / FOTO - TASR / youtube.com