14809Medzinárodný trénerský seminár, ktorý sa začiatkom týždňa uskutočnil v Dunajskej Strede, zožal veľký úspech. Čísla neklamú, zúčastnilo sa na ňom 141 trénerov, z toho 66 ich prišlo z klubov, ktoré hrajú najvyššiu slovenskú súťaž.

Spolu s hlavnými kormidelníkmi (Adrián Guľa, Norbert Hrnčár, Juraj Jarábek, Marco Rossi, Roman Marčok...) totiž prišli celé štáby, od asistentov až po trénerov mládežníckych družstiev. „Náš seminár je koncipovaný v súlade s požiadavkami trénerskej konvencie UEFA. Nenahrádza základné vzdelanie, ktoré má na starosti technický úsek na zväze. My ponúkame špeciálne informácie a nadstavbu,“ povedal prezident Únie futbalových trénerov Slovenska Ladislav Borbély. „Tešíme sa, že klub FC DAC 1904 Dunajská Streda nám poskytol svoj krásny areál. Myslím si, že keď bude o pol roka dokončený, bude to futbalové centrum číslo jedna v našej krajine. Seminárom v DunajskejStrede sme reagovali na tajmingovú prihrávku majiteľa DAC Oszkára Világiho, ktorý raz po- vedal, že chce mať v klube vzdelaných trénerov. Ak sa tréneri nebudú vzdelávať, nebudú môcť vychovávať progresívnych futbalistov,“ konštatoval Borbély. Záštitu nad seminárom prebrala Európska aliancia trénerov (AEFCA), podujatie moderoval jej viceprezident Zdeněk Sivek.

 

„Po dvoch seminároch o pressingu, ktoré sa konali v Trenčíne, sme sa tentoraz zamerali na ofenzívne trendy. Pozvali sme si prednášajúcich z Nemecka, z tohto jazyka všetko tlmočil Andi Singer. Nemeckú metodiku sme si vybrali preto, lebo momentálne je najsilnejšia v Európe. Prvý prednášateľ Steven Turek je vychádzajúca hviezda trénerskej metodiky, už teraz má množstvo publikácií a o päť rokov bude ešte známejší,“ zdôraznil Borbély. Steven Turek vo svojej prednáške hovoril o tom, ako prekonať blokovú obranu, pre-zentoval jednotlivé možnosti a poobede v súčinnosti s futba- listami Dunajskej Stredy a ichtrénerom Marcom Rossim prak- tickými cvičeniami ukázal ako to riešiť priamo na ihrisku. Druhá prednáška Petra Schreinera o prienikových prihrávkach a ich využití počas hry priamo nadväzovala na prvú. Na ihrisku ich predvádzali hráči dunajskostredského staršieho dorastu na čele s trénerom Jozefom Olejníkom. „Som rád, že k Trenčínu, kde sme hostili dva semináre, sa pridal aj ďalší klub,“ podotkol už bývalý tréner AS Martin Ševela, ktorý má na konte dva majstrovské tituly a so svojimi vtedajšími zverencami aktívne spolupracoval na dvoch seminároch. „Pre trénerov je vynikajúce, že môžu nielen počuť teóriu, ale aj následne vidieť prax. Dôležité  boli  ukážky práce s priestorom, aby hráči vedeli, kedy ho otvoriť, cvičenia zamerané na tajming prihrávky a správneho nábehu na ňu,“ skonštatoval Martin Ševela, ktorý sa k trénerským úspechomdopracoval  práve ofenzívnym futbalom.

 

Denník Šport 13.10.2017

 

 

Podporili nás ...

masiarstvourbanekweb

sluzbynitra

meva new1

mavasport1

nike logo