uloha trenera helsinki 2007Spolu s kolegami z viac ako 60 štátov Európy,Ázie a Ameriky som sa zúčastnil tohto zaujímavého kongresu ùnie európskych trénerov,ktoré bolo zamerané na dve hlavné témy:

„Úloha trénera – lekcie z vrcholového futbalu“

a

„Severská cesta“.

Uvedené témy,ako aj skúsenosti a vedomosti renomovaných referentov prilákali mnoho záujemcov (viac ako 200) z radov trénerov a zástupcov trénerských zväzov resp. únií, funkcionárov futbalových zväzov a tiež UEFA a FIFA.

Významnou udalosťou bol aj „Slávnostný večer pri príležitosti 100. výročia SPL (Fínsky futbalový zväz)“,na ktorom sa zúčastnili aj Joseph S. Blatter prezident FIFA a Michel Platini UEFA prezident.

Kongres venoval aj spomienku nedávno zosnulému prezidentovi BÖFL (Zväz rakúskych trénerov),významnému členovi UEFT,bývalému výbornému hráčovi,trénerovi a človekovi.

Všetky prednášky sa uskutočnili v „Kogresshotel Scandic Continental“ a praktic-ké demonštrácie na neďalekom „Finnair-Stadione“.Súčasťou sympózia bola aj prehliad-ka Olympického štadióna,kde sa v r.1952 uskutočnili letné olympické hry.

Fínskí hostitelia predstavili zúčastneným hosťom aj historicko-kultúrne zaujíma-vosti a šarm hlavného mesta Fínska.

Program konferencie:
Nedeľa,16.09.2007:

 • Pekka HÄMÄLÄINEN (Prezident SPL,Finského futbalového zväzu);Anssi RAURAMO (Riaditeľ športu mesta Helsinky),Dr.Jozef VENGLOŠ (Prezident UEFT); Jukka VAKKILA (Prezident SJV,Fínskeho zväzu trénerov): PRIVÍTANIE ÚČASTNÍKOV A OTVORENIE KONFERENCIE
 • Dr.Jozef VENGLOŠ (Prezident UEFT), Karlheinz RAVIOL (Generálny sekretár UEFT): ÚVOD DO SYMPÓZIA
 • Tommy WILSON (Riaditeľ akadémie FC Glasgow Rangers a tréner reprezentácie U20 Škotska): FORMOVANIE A VÝVOJ HRÁČA NA ELITU
 • Willi RUTTERNSTEINER (Technický riaditeľ rakúskeho futbalového zväzu a Riaditeľ turnaja ME U19): MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2007 U19
 • Craig BROWN (Poradca FC Derby County), Colin MILLER (Tréner FC Derby County): ANALÝZA HRY SÚPERA
 • Jorge Bernando GRIFFA (argentínsky expert): OD MLÁDEŽE PO VRCHOLOVÝ FUTBAL (juhoamerická cesta)
 • GENERÁLNE ZHROMAŽDENIE UEFT

Pondelok,17.09.2007:

 • Andy ROXBURGH (Technický riaditeľ UEFA): ÚLOHA TRÉNERA - LEKCIE Z VRCHOLOVÉHO FUTBALU
 • Jozef VENGLOŠ (Prezident UEFT); Roy HODGSON (Tréner fínskej reprezentácie): AKO A PREČO SME BOLI ÚSPEŠNÍ (Diskusia o výbere talentov,metódach a metodike rozvíjania schopností.)
 • Tommy WILSON (Riaditeľ futbalovej akadémie FC Glasgow Rangers a tréner reprezentácie U20 Škótska ), Robert Ò SHAUGHNESSY (Tréner U14 FC Honka): PRAKTICKÁ DEMONŠTRÁCIA TRÉNINGOVÝCH JEDNOTIEK
 • Prijatie delegátov 28. UEFT sympózia na radnici hlavného mesta Helsinky.

Utorok,18.09.2007:

 • Poul GILLING (Riaditeľ vzdelávania trénerov,Futbalový zväz Dánska), Timo LIEKOSKI (Tréner U17 a U18 Fínska), Luca Lukas KOSTIC (Tréner U17 a U21 Islandu), Oyvind LARSEN (Technický koordinator,Futbalový zväz Norska): THE NORDIC WAY (“Severská cesta”)
 • Dr.Jozef VENGLOŠ (Prezident UEFT); Karlheinz RAVIOL (Generálny sekretár UEFT): SPÄTNÝ POHĽAD A PERSPEKTÍVY KONFERENCIÍ UEFT
 • Hege RIISE (Tréner U19 ženskej reprezentácie Nórska), Timo LIEKOSKI (Tréner U17 aU18 Fínska), Luca Lukas KOSTIC (Tréner U17 a U21 Islandu), Keld BORDINGGAARD (Tréner U21 Dánska): THE NORDIC WAY II. a III. UKÁŽKY TRÉNINGOVÝCH JEDNOTIEK
 • Joseph S. BLATTER (Prezident FIFA): POZDRAVNÉ POSOLSTVO FIFA
 • Prehliadka Olympického štadióna Helsinky 1952
 • Slávnostný večer pri príležitosti 100. výročia založenia Futbalového zväzu Fínska.

Streda,19.09.2007:

 • Zhodnotenie,záver a príprava 29. AEFCA sympozia,ktoré sa uskutoční v Nemecku v roku 2008.

Dôležitým bodom programu 28.UEFT sympozia v Helsinkách bolo generálne zhromaždenie UEFT,ktoré prejednalo významné zmeny:
1) Zmena UEFT na “Alianciu”! Generálne zhromaždenie schválilo zmenu štatútu spoločenstva európskych trénerov a počnúc dňom 16.09.2007 sa mení na AEFCA (ALLIANCE OF EUROPEAN FOOTBALL COACHES ASSOCIATIONS).
2) „Generálne zhromaždenie“ schválilo aj zmenu štatútu.
3) V súvislosti so zmenou štatútu a názvu “Generálne zhromaždenie“ schválilo aj zmenu loga.
4) „Generálne zhromaždenie“ prejednalo a schválilo presídlenie centra a bankového konta z Viedne do Frankfurtu nad Mohanom.
5) Voľby „Predsedníctva AEFCA“ (Executive committee):

Prezident: Dr.Jozef Vengloš (SVK)

1.Viceprezident: Horst Zingraf (GER)

Viceprezidenti:
Dr.Franco Ferrari (ITA)
Andreas Michaelides (CYP)
Jean-Pierre Morlans (FRA)
Urs Siegenthaler (SUI)
Dr.Zdenek Sivek (CZE)
Jukka Vakkila (FIN)

Generálny sekretár: Karlheinz Raviol (GER)

Pripravil Mgr. Ondrej Singer, člen prezídia ÚFTS

 

Prezentácie si pozrite tu